ЖОВТЕНЬ (до 1594 року - Чешибіси, до 1940 - Єзупіль) - селище міського типу, центр селищної Ради, лежить у долині рік Бистриці і Дністра, за 10 км від Галича. Залізнична станція Єзупіль. Через Жовтень пролягає автошлях, який з'єднує його з Івано-Франківськом, та залізниця Івано-Франківськ-Львів. Населення - 3447 чоловік.
Напрям місцевого колгоспу ім. Леніна - рільництво й тваринництво. На фермах на початок 1969 року утримувалося понад 1,5 тис. голів великої рогатої худоби та близько 1,2 тис. свиней; хлібороби використовували 19 тракторів, 20 автомашин, 8 комбайнів, 16 сівалок та іншу техніку.
Крім колгоспу, в селищі є черепичний цех Івано-Франківського цегельного заводу, промкомбінат, рибне господарство з площею ставків близько 40 га.
За післявоєнні роки через Дністер побудовано залізничний та пішоходний мости, залізничний вокзал, через річку Бистрицю - автотранспортний міст.
Понад 300 сімей справили новосілля, зведено нове приміщення середньої школи, будинок культури, кінотеатр.
Середню школу закінчило більше тисячі юнаків і дівчат, з них близько 300 здобули вищу освіту. Працює музична студія. Бібліотека налічує 35 тис. примірників книг. Є в селищі лікарня, амбулаторія, дитячий туберкульозний санаторій.
Перша письмова згадка про село датується 1435 роком. Не раз воно зазнавало руйнувань від польських і молдавських військ та турецьких загарбників. У 1594 році його вщент
спалили турки. На його місці виникло нове село.
Жителі брали активну участь у повстанні під керівництвом Мухи (1490-1492 рр.), допомагали військам Б. Хмельницького громити польську шляхту.
Під впливом революційних подій у Росії тут пройшли масові мітинги в грудні 1905 року.
З 1927 року в селі діяв комітет КПЗУ. Під його керівництвом у 1935 році відбувся страйк сільськогосподарських робітників.
Депутатом Народних Зборів у 1939 році жителі селища обрали В. М. Паркулаба, а у 1940 - депутатом Верховної Ради УРСР - Г. П. Владику. Тут народився Памво Беринда - видатний український діяч культури й освіти XVII століття.
За селищем, на правому березі Дністра, виявлено поселення трипільської культури та розкопано фундамент ротонди - архітектурної споруди часів Київської Русі
Дивиться також інші населені пункти району: