Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Рогатин

Рогатин - місто районного підпорядкування, розташоване на річці Гнилій Липі, притоці Дністра, за 60 км від Івано-Франківська. Через місто проходить залізниця Тернопіль-Стрий та автошляхи Львів-Івано-Франківськ, Тернопіль-Стрий. Населення -5510 чоловік.
Рогатин -центр району, площа якого -816 тис. кв. км, населення -73 059 чоловік, у т. ч. 7421 міського. Пересічна густота на 1 кв. км - 91,9 чоловіка. В районі 88 населених пунктів, підпорядкованих 1 міській, 1 селищній і 22 сільським Радам депутатів трудящих.
На території району 35 колгоспів, 1 радгосп та 2 навчально-виробничі господарства. Земельна площа дорівнює 81,6 тис. га. Сільськогосподарських угідь-53,8 тис. га, з них орної землі - 38,7 тис. га, садів - 0,7 тис. га, лук і пасовиськ -14,4 тис. га, колгоспні і державні ліси займають 14,9 тис. га. Працюють районне об'єднання і районне відділення «Сільгосптехніки» та 9 промислових підприємств. Район має 250 підприємств торгівлі і громадського харчування; 4 лікарні, 2 диспансери, в кожному селі медпункти; 69 шкіл, ветзоотехнікум, профтехучилище; 73 клуби.
Територія нинішнього Рогатина була заселена з давніх часів. В його околицях знайдено крем'яні знаряддя праці і посуд доби міді та бронзи, а також кам'яні скульптури кочівників, що жили тут у X-XII ст. ст., т. зв. баби. Рогатин - давнє прикарпатське місто.
Про заснування Рогатина збереглися цікаві легенди. В одній з них розповідається, що під час полювання у навколишньому дрімучому лісі заблудила дружина князя Ярослава Осмомисла. В тривозі вона проходила всю ніч. Ранком побачила велетенського оленя-рогача, який вивів її до князя й мисливців. На місці
де княгиня побачила оленя, князь велів збудувати терем, навколо якого виросло місто, назване Рогатином. Перші письмові повідомлення про нього належать до XII ст. Польський хроніст Кромер вказує, що у 1200 році в Рогатині був «осідок архімандрита». Пізніше місто згадується у польських документах за 1340, 1366, 1367 роки та в папській булі за 1390 рік.
Тривалий час містом володіли місцеві шляхтичі Рогатинські (до 1443 року). Пізніше Рогатин став власністю польських королів, які передавали його шляхетським родам за значні суми грошей.
Топографічне розташування Рогатина було вигідним для оборони. З північного заходу місто захищала річка Гнила Липа, зі сходу - потік Бабинка. Основну частину міста оточував земляний вал і дерев'яні укріплення. Ще й досі чітко помітні сліди земляного валу по вулицях Валовій, Фортечній і Гагаріна, а подекуди й фортечного рову. У другій половині XVI ст. збудовано замок, пізніше навколо міста виросли кам'яні укріплення. Над оборонними ровами підносилися звідні мости Галицьких і Львівських воріт.
Вже у XIV-XV ст.ст. Рогатин стає відомим осередком ремесла й торгівлі. Його ярмарки славилися за межами Галичини, були конкурентами Львова. Через це польський король заборонив у 1461 році ярмарки в Рогатині, щоб одержати більше прибутків від торгівлі у Львові. Тоді в народі виникло прислів'я: «Рогатин - другий Львова побратим». Ремісники становили основну частину населення, вони об'єднувались у цехи: кравецький, різницький, пекарський, кушнірський, бондарський, ковальський і навіть музичний. Водночас міщани обробляли землю, займалися тваринництвом.
Польські королі, намагаючись збільшити свої прибутки, надали рогатинським міщанам у 1415 році самоуправління за магдебурзьким правом. 1535 року Рогатин одержав герб у вигляді рога оленя з буквою «К». Рогатин розширювався, зростав.
Рогатин, як і інші міста за магдебурзьким правом, звільнявся від ряду феодальних повинностей. Проте міщан, за винятком війта, писаря, возного й десятників, обкладали грошовими податками на користь держави й королів. Натуральні і грошові податки стягували з солодовень, броварень, млинів, з усіх ремісників і торговців. Значні доходи давало мито від торгівлі худобою. Річні надходження від міста на користь казни у 1565 році становили велику суму - 144 злотих 11 грошів.
Феодально-кріпосницька експлуатація змушувала селянські маси й міське населення повставати на боротьбу. Під час селянського повстання під керівництвом Мухи 1490-1492 рр. в ньому брали участь і трудящі Рогатина.
Місто неодноразово зазнавало грабіжницьких нападів татарської орди. Найбільш руйнівним був напад у 1520 році. Тоді багато жителів потрапило в полон. Серед них була дівчина-красуня Настя Лісовська, відома в літературі


Сучасна карта - Рогатин