Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Ковалівка

Ковалівка - село, центр сільської Ради. Розташована за 14 км від районного центру, за 0,5 км від шосе Коломия - Яблунів. Край села протікає річка Лючка. Населення - 1094 чоловіка.
Зберігся давній переказ, нібито сім'я якогось коваля, що мав 5 синів, прибула сюди з-під Умані в першій половині XVII ст. Вона й поклала початок селу. Цілком імовірно, що в перші роки існування Ковалівку спіткала доля сусіднього села Іспаса, яке руйнували татарські орди в 1621 і 1624 роках. У реєстрі загальної ревізії, складеному 15 травня 1670 року, серед поселень Коломийського повіту згадується село Ковалівка, де було 8 хат і оподатковувалося 3 дими.
Недалеко Ковалівки росли густі ліси, де переховувалися опришки. Не раз вони навідувалися в село. Так, у 1677 році опришки загону Василя Гліба, який діяв тоді в околицях Надвірної, напали на шляхтянку Полянську, яка жила в Ковалівці, забрали у неї пару коней та різних речей на 300 злотих.
У першому поземельному перепису 1788 року, зробленому вже за часів австрійського панування, Ковалівку схарактеризовано як невелике село, що належало
до громади у Стопчатові і разом з нею входило до Яблунівської домінії. Проживало тоді в Ковалівці 152 чоловіка. В селі було 20 господарств. Земельні угіддя обчислювалися 396 моргами, переважно сіножатей (городів було лише 93 морги). Крім цього, селу належало ще 84 морги лісу. В перепису сказано, що городи знаходяться на нерівному місці, землю мають глинкувату, на якій частково садять городину, а частково сіють кукурудзу. Останньої не засівають більше як півморга. Селяни в цей час мали 5 коней, 34 воли, 93 корови. Ковалівські піддані виконували 108 тяглових і 126 піших днів панщини на користь магнатів Яблоновських. За угодою між магнатами Яблоновськими та австрійським урядом від 10 січня 1801 року, Ковалівка перейшла до державних маєтків. На початку XIX ст. лише 5 селянських господарств мали цілий наділ, 10 - половину, 5 - чверть наділу. Жили в селі 3 халупники і 2 комірники. В Ковалівці був водяний млин на 2 камені, при ньому - олійна ступа і сукновальня. Майже всі земельні угіддя знаходилися в руках селян, в основному заможних. Домінії належало лише 22 морги сіножатей. За випас селяни платили по 15 грошів від коня і від корови, по 7-6 грошів від вівці, свині й молодняка.
До 1811 року Ковалівка входила до Станіславського округу, потім - до Коломийського.
На час складання поземельних переписів у 1818-1820 рр. у Ковалівці істотних змін в селянському землеволодінні не сталося, тільки дуже зменшилася кількість худоби. Селяни мали 12 волів і 34 корови. Оскільки основна частина угідь перебувала під сіножатями та лісом і землеробство було допоміжним заняттям, то цілком очевидна картина занепаду села в цей період. Частина мешканців торгувала сіллю. Відомо, що селяни виконували на користь Яблунівської домінії 72 тяглі та 166 піших днів панщини.
Мало змінилося життя селян Ковалівки і після скасування кріпацтва. Селянин став особисто вільним, а за наділ повинен був заплатити викуп, сума якого дорівнювала повинностям за 20 років. Селян позбавили права користуватися лісами й пасовиськами. Це означало скорочення значної частини засобів до існування. Тому селяни змушені були добиватися прав на громадські угіддя. Тільки після того, як на суді 24 листопада 1860 року свідки 95-річний Іван Слопнович і 62-річний Гриць Гоянюк з Іспаса та 87-річний Петро Захарук із Стопчатова під присягою показали, що селяни Ковалівки довгі роки випасали худобу в лісі під назвою Жорна, сервітутна комісія визнала право селян на частину пасовиська. Боротьба, яка тривала аж до 1865 року, закінчилася тим, що з 197 моргів пасовиськ і лісу, якими користувалася селянська громада, 124 морги було приєднано до володінь державного маєтку в Яблунові, а громаді залишено тільки 73 морги пасовиська. Таким був результат наполегливих зусиль громади, довголітньої тяганини по сервітутних комісіях і судах.
Ковалівка залишалася невеликим селом, хоч у 1865 році вже стала окремою громадою. На початку 80-х років XIX ст. тут проживало 392 чоловіка. Число господарств на той час зросло до 807. Селянам і тоді бракувало худоби - у 1881 році налічувалося всього 26 коней і 64 воли, 100 овець, понад 200 свиней. Якщо у 7 селян було лише по одному поросяті, то у куркулів: П. Луцака налічувалося 57 голів різної худоби, В. Чукура - 48, Я. Боднарука -



Дивиться також інші населені пункти району:

Сучасна карта - Ковалівка