Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Вигода

Вигода - селище міського типу (з 1940 року), розташоване на березі річки Свічі, за 10 км від районного центру, з яким з'єднане залізницею. Через селище проходить автомагістраль Долина-Хуст. Населення - 2575 чоловік.
Вигода заснована у 1883 році на землях сусіднього села Пацикова, яке з 1966 року входить до її складу. Пациків - одне з давніх сіл Прикарпаття.
1648 року
його жителі разом з селянами навколишніх сіл брали участь у боротьбі проти польської шляхти. Основним заняттям населення було молочном'ясне тваринництво. Класове розшарування на селі було значним - у 60-х роках XIX ст. трьом польським поміщикам належало 74 проц. всіх сільськогосподарських угідь та лісових масивів.
Утворення Вигоди тісно пов'язане з розвитком на Прикарпатті в другій половині XIX ст. капіталістичних промислів, власниками яких, як правило, були іноземці. В 70-х роках на території сучасної Вигоди спорудили першу водяну лісопилку, де за рік перероблялося до 800 куб. метрів деревини і виготовлялося 180 куб. метрів дощок. Вона належала австрійському капіталістові барону Попперу, який 1873 року за дуже низьку ціну придбав великий масив лісу вздовж Свічі. Згодом тут побудовано парову лісопилку, а також завод, на якому виготовляли чорнові дерев'яні заготовки для фабрик музичних інструментів. Вже у 80-х роках на цих підприємствах працювало близько 70 робітників.
Дерево з гір сплавлялося по Свічі та по відведеному від неї каналу, річище якого збереглося до цього часу. Технічно недосконалий сплав лісу призводив до великих і частих загат, через що річка виходила з берегів і завдавала великої шкоди селянським господарствам. Численні скарги селян на Поппера змусили власті лише напередодні першої світової війни заборонити сплав лісу на цій річці. Лісоматеріал транспортувався кіньми до залізничної станції Долина. Для збільшення вивозу деревини 1883 року побудовано залізничну вітку від Долини до лісопилки. Нову залізничну станцію і поштовий відділок, відкритий тут, офіційно назвали - Вигода. Ця назва поширилася на всю прилеглу територію.
1895 року у Вигоді були водяна й парова лісопилки, завод чорнових дерев'яних заготовок музичних інструментів, млин, залізнична станція. В останнє десятиріччя XIX ст. сюди простягнув свої пазурі і німецький капітал: Петер Верган 1897 року спорудив у Вигоді хімічний завод сухої дистиляції деревини, продукцію якого вивозили до Німеччини. На підприємстві працювало 120 чоловік, а керівні посади обіймали німці та поляки. На початку XX ст. розвиток виробництва у Вигоді прискорюється. 1913 року на одній лише паровій лісопилці налічувалося 500 робітників. Це пояснюється зростанням попиту на продукцію деревообробної промисловості як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
Під час першої світової війни, зокрема в травні і червні 1915 року, в районі Вигоди точилися запеклі бої. Селище зазнало великих руйнувань; підприємства припинили роботу. Значна частина робітників розійшлася по селах, шукаючи заробітку, кількість жителів скоротилася. Російські солдати, серед яких було немало таких, що усвідомлювали імперіалістичний характер війни, поширювали серед населення антивоєнні настрої, які проникали і в австрійську армію та в середовище солдатівгаличан. Ті з них, хто здався в полон, розповідали про низький моральний рівень австро-угорських військ, жорстокість офіцерів, про масове прагнення галичан перейти на бік російських військ.
Саме від російських солдатів населення Вигоди дізналося про Лютневу буржуазно-демократичну революцію в Росії. Посилилися виступи проти існуючого ладу,
місцеві робітники солідаризувалися з трудівниками навколишніх населених пунктів1917 року лісоруби селища взяли участь у першотравневій демонстрації в Долині,, що мала чітко виражений політичний характер. Робітники несли червоні прапори,, транспаранти та лозунги.
Після війни економічне життя у Вигоді трохи пожвавилося. На прикладі Вигоди яскраво підтверджується висловлювання В. І. Леніна про те, що польська буржуазна держава широко відкрила двері в усі галузі господарства іноземному капіталу. На початку XX ст. у вигодську лісову промисловість проникає англійський капітал. Фірма «Карпатське лісове товариство» входила до англійського концерну «Вritish Еuropen Тimber Тrust Сотрапу». Вона дістала право експлуатувати державні ліси вздовж річки


Сучасна карта - Вигода