Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Долина

Долина - місто районного підпорядкування, розташоване за 60 км від ІваноФранківська. Через місто проходить залізниця Львів-Стрий-Чернівці, а також автостради Чернівці-Стрий-Львів та Івано-Франківськ-Ужгород. Населення 11 220 чоловік.
Долина . Населення - 83,6 тис. чоловік. Природні багатства району- центр району, на території якого 26 сільських, 2 міські і одна селищна Ради депутатів трудящих, яким підпорядковано 54 населені пункти - нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, мінілітові сланці, цегельна глина, гравійно-галькові відклади, карпатські пісковики. Основними галузями промисловості є лісова, будівельних матеріалів, легка (харчова та побутового обслуговування). Промислових підприємств в районі - 38. В районі є 10 колгоспів. Орних земель - 8 тис. га, лісів - 106 тис. га, сіножатей, пасовищ - 20,1 тис. га. Відкрито 67 шкіл, 53 клуби, 3 будинки культури.
Виникнення Долини припадає приблизно на другу половину X ст. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Люди, які переселялися сюди, вирубували ліс і споруджували житла. Тут побудували Вознесенський монастир, у якому з 1112 року монахи почали писати своєрідний літопис Долини.
В кінці XII ст. на цьому місці виникло поселення, його жителі видобували сіль, займалися землеробством і скотарством. У середині XIV ст. Долину захопили польські магнати. З цього часу поселення часто переходило від одних орендарів до інших. Всі вони жорстоко експлуатували місцевих жителів. У XV ст. місто було центром Долинського староства.
Протягом кількох десятиліть XVI ст. Долина економічно зросла завдяки збільшенню видобутку солі й пожвавленню торгівлі. В 1525 році місту було надане магде
бурзьке право, згідно з яким запроваджувалося самоврядування, жителям дозволялось варити сіль, проводити торги і ярмарки. Відтоді торги тут влаштовували щопонеділка, а ярмарки - двічі на рік.
Польські магнати й шляхта визискували своїх підданих. Вони зобов'язували міщан сплачувати податки й виконувати різні повинності: шарварки, тяглову роботу. Населення також сплачувало багато податків: за свійських тварин, толочний тощо.
У XVI-XVII ст. ст. на Долину неодноразово нападали татарські орди. Особливих руйнувань місто зазнало 1594 року. Для оборони від татарських нападів у Долині збудували замок, насипали вали. Залишки цих валів біля гори Замчища збереглися до наших часів. Польська шляхта, дбаючи лише про свою безпеку, зовсім не турбувалася про населення околиць. Воно неодноразово терпіло від нападів татар.
Селяни не раз піднімалися на боротьбу проти соціального й національного гноблення. В 1648 році міщани й селяни Калуського і Долинського староств на знак протесту проти гніту польської шляхти знищили долинський костьол, розігнали міське управління. Восени 1648 року багато жителів Долини приєдналися до загонів Семена Височана.
Невдоволення зростало. Жителі Долини Мазурик і Слепка звернулися до Богдана Хмельницького зі скаргою на важке закріпачення польською шляхтою населення міста. Переслідуючи шляхту, війська Богдана Хмельницького здобули замок в Долині, знищили 4 тис. польських солдатів і шляхти. В цій битві на боці козаків виступили ремісники міста разом з Мазуриком і Слепкою. Після відступу козаків шляхта розправилася з мужніми повстанцями: Мазурика було прилюдно страчено, а Слепці виколено очі. Однак трудящі продовжували чинити активний опір загарбникам. Протягом XVIII ст. багато жителів Долини йшли до загонів опришків. У 1759 році народні месники напали на долинських шляхтичів і завдали їм відчутного удару.
В кінці XVIII ст. значно погіршало становище трудящих. Староста приєднав до своїх володінь частину грунтів, сінокосів селян. Вони не мали права рубати ліс на будівництво й ремонт житла. Майже всіма доходами від солеварні розпоряджались міські власті. Жителі Долини здебільшого були малоземельними і терпіли від голоду й злиднів. У 1848 році з 590 господарств міста 243 мали лише до 1 морга землі, 72 господарства - по 1-3 морги. Земля зосереджувалася в руках багатіїв. Так, одному з них належало 4158 моргів поля.



Сучасна карта - Долина