Сторінка 1 з 10
Галич - місто, розташоване на ріці Дністрі, за 26 км від Івано-Франківська. Залізнична станція. Від Галича проходять автотраси на Івано-Франківськ, Рогатин, Жидачів, Підгайці. Населення - 4799 чоловік. Галич - центр району, площа якого становить 824 кв. км. Населення - 82 300 чоловік, у т. ч. 61 420 сільського і 20 880 міського. Пересічна густота на 1 кв. км. 99,2
чоловіка. В районі 78 населених пунктів, у т. ч. 1 місто, 3 центри селищних і 31 центр сільських Рад депутатів трудящих. На території району є 28 колгоспів, З радгоспи, рибне господарство, 3 лісництва. Природні багатства - марганцева руда, гіпсово-ангідридні пласти, вапняки, мергелі, суглинки, глина, пісок, гравій. Сільськогосподарські угіддя займають 54,4 тис. га, у т. ч. орні землі - 36,6 тис. га7 сінокосні пасовиська - 10,6 тис. га, сади - 0,7 тис. га. Під лісами й чагарниками зайнято близько 14 500 гектарів.
У районі 14 промислових підприємств, 137 підприємств громадського харчування, понад 70 - побутового обслуговування, 220 універмагів, продовольчих
1 промислових магазинів та крамниць. Працюють тут 10 лікарень, 5 лікарськофельдшерських та 67 фельдшерсько-акушерських пунктів; 14 середніх шкіл (з яких
2 школи робітничої молоді), 37 - восьмирічних і 16 початкових, 3 будинки піонерів, 16 будинків культури, 62 клуби, 69 бібліотек, 5 кінотеатрів, 69 стаціонарних кіноустановок.
У стародавніх літописах Галич уперше названо в 1113 році, хоча згадка про «галичан» є значно раніше. Назва міста - слов'янська, можливо, походить від слова «галичь». На гербі Галицького князівства було зображено чорну галку.
Археологічні дослідження поблизу міста, в селах Крилосі, Комарові, Підгородді, Вікторові та інших свідчать, що на цій території оселилась людина ще в добу міді-бронзи. Верхнє Підністров'я, де розташовано місто, здавна було
заселене стародавніми слов'янськими племенами. Римські монети імператорів Октавіана, Августа, Нерона, Траяна, знайдені в Галичі і навколишніх селах,- свідчення широких торговельних зв'язків слов'ян цих місць з Римською імперією в перших століттях нашої ери.
Стародавній Галич розкинувся на Крилоській горі, біля її підніжжя, у межиріччі Лукви та Мозолевого Потоку аж до Дністра. Вдале географічне розташування міста в поєднанні з штучними укріпленнями полегшувало його захист. Ще й досі збереглися залишки п'яти рядів могутніх фортечних валів, що досягають висоти близько 25 м. Тепер тут міститься філіал обласного краєзнавчого музею «Давній і сучасний Галич».
В найбільш укріпленій частині міста знаходилися двори: князівський з двоповерховим палацом та єпіскопський, багаті житла князівської дружини з різними господарськими службами, ма-йстерні для виготовлення високохудожніх, властивих лише Галичу, керамічних плиток із зображенням фантастичних звірів та птахів, що прикрашали палаци н храми. Найвизначнішою архітектурною пам'яткою цього ансамблю був збудований за князювання Ярослава Осмомисла в 1157 році, Успенський собор, фундаменти якого досліджені археологами. Ремісники й торговці жили головним чином в неукріпленій частині міста, що тепер називається Підгороддям та Четвіркою.
На схід і північ від Крилоської гори виявлено багато приміських боярських, а також монастирських садиб із церквами. Найвизначнішими були: церква Пантелеймона (збудована 1200 р.), Спаська та Кирила й Мефодія. Архітектура і прикраси галицьких храмів, а також храмів Києва, Чернігова, Суздаля, Володимира на Клязьмі та інших давньоруських міст мають багато спільного, що свідчить про єдність культури слов'янських народів в ті часи.
Основним заняттям трудящих міста було ремесло. Високий розвиток ремесел підтверджують археологічні знахідки: знаряддя праці ремісників, готова продукція ювелірів, гончарів, ковалів, зокрема замки, ключі, кольчуги, мечі, сокири, ножиці тощо. Поруч з ремеслами в місті розвивалася й торгівля. Сюди надходили товари зі Сходу, Візантії, Угорщини, Польщі, Німеччини, Франції.
У XII ст. Галич з містечка удільних князів Київської Русі швидко перетворюється в столицю самостійного князівства, яке розміщалося на землях слов'янських племен, білих хорватів, тиверців, уличів.
Дивиться також інші населені пункти району: