Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Івано-Франківська область

Івано-Франківська область (до 9 листопада 1962 року - Станіславська область) розташована на заході Української Радянської Соціалістичної Республіки. Вона займає північно-східну частину Українських Карпат, Прикарпаття та частково Опілля. Центр області - місто Івано-Франківськ.
Область межує на південному заході з Закарпатською, на заході й півночі - з Львівською, на північному сході - з Тернопільською, на південному сході - з Чернівецькою областями. Південна частина області прилягає до державного кордону Союзу РСР з Соціалістичною Республікою Румунією.
Територія області - 13,9 тис. кв. км, населення - 1250 тис. чоловік. Основне населення - українці (94,8 проц.). Тут живуть також росіяни (3,5 проц.), поляки (1,0 проц.) та інші національності. Пересічна густота населення - 88 чоловік на
1 кв. км. Міське населення становить 31 процент.
Область утворена 4 грудня 1939 року, після возз'єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною. Вона поділяється на 14 районів, має 13 міст, у т. ч.
2 міста обласного підпорядкування, 26 селищ міського типу, 805 населених пунктів, серед них - 359 центрів сільських Рад.
За характером рельєфу територія складається з трьох частин: гірської, передгірської і рівнинної. Карпати, які охоплюють майже половину області, поділяються на т. зв. Горгани (найвища гора Сивуля - 1836 м) і Чорногори (найвища гора Говерла - 2058. м).
Уздовж північно-східного краю Карпат простягається Передкарпатська височина, або передгір'я, що займає простір завширшки 30-60 км між горами та долиною ріки Дністра. Північна частина області - район Опілля - це південно-західний край Волино-Подільського плато. На південному сході області, в межиріччі Дністра й Пруту, розкинулося т. зв. Покуття, якому властиві карстові форми рельєфу.
Поверхня Придністров'я і Прикарпаття розчленована річками. Серед них найбільші - Дністер і його притоки Бистриця, Гнила Липа, Золота Липа, Лімниця,
Луква, Свірж, Свіча, Сівка та Прут з притоками Лючою, Пістинькою, Рибницею, Черемошем. У 1965 році на річці Гнилій Липі, поблизу селища Бурштина, споруджено велике водосховище, а в 1966 році друге водосховище - на річці Чечві, біля селища Рожнятова.
Ґрунтовий покрив області сірокатий. У Придністров'ї переважають опідзолені чорноземи, темно-сірі, сірі та світло-сірі опідзолені грунти, у Прикарпатті на вододілах - дерново-підзолисті, в Карпатах - бурі лісові, щебенюваті, гірсько-лучні.
Клімат області помірно-континентальний з яскраво вираженою вертикальною зональністю. В низинних районах зима малосніжна, м'яка; літо тепле; весна дощова. Пересічна температура в січні - 5,1°, в липні +18,8°, опадів 500-800 мм на рік. У Карпатах зима довша і більш сувора, а літо прохолодне. Опадів випадає 800- 1100 мм на рік.
Третина області вкрита лісами. Серед порід дерев переважають смерека, ялина, сосна, бук, дуб, граб, береза, липа. Біля Коломиї зберігається тисовий заповідник. У Придністров'ї є ділянки степової рослинності.
З тварин у гірських районах зустрічаються козуля, кабан, олень, ведмідь, рись, куниця, норка, горностай, борсук, вовк, лисиця, заєць; з птахів - глухар, тетерев, рябчик, слуква, орел, дятел та ін. У ріках водяться підуст, короп, окунь, марена, щука, лящ. У гірських ріках є форель, харіус. Для збереження природи та вивчення флори й фауни в горах створено державні заповідники «Чорногора» та «Осмолода», а також звіроферми та форельні господарства.
Область багата на корисні копалини та мінеральну сировину. Найбільше значення мають нафта, горючий газ, калійна сіль,озокерит, буре вугілля, бітумінозні сланці, фосфорити, мергелі, вапняки та інші будівельні матеріали. В ряді районів (Черче, Буркут та ін.) є мінеральні джерела, що мають цінні лікувальні властивості. Природно-економічні умови й ресурси сприятливі для розвитку багатьох галузей промислового виробництва та сільського господарства, для життя, продуктивної праці і здоров'я людей.
Територія краю, в основному низинні наддністрянські землі, була заселена ще в добу середнього палеоліту, приблизно 100 тис. років тому. Стоянку того часу виявлено поблизу села Буківни Тлумацького району. Близько 30


Сучасна карта - Івано-Франківська область