Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Надвірна

Надвірна - місто районного підпорядкування, розташоване на правому березі річки Бистриці-Надвірнянської, за 38 км від Івано-Франківська. Тут проходять автомагістраль та залізниця Львів - Рахів, населення -16167 чоловік.
Надвірна - центр району, на території якого 23 сільські, 4 селищні та 2 міські Ради депутатів трудящих. їм підпорядковано 53 населені пункти. Жителів - 117,7 тис. чоловік. Природні багатства району - нафта, газ, калійні солі, великі лісові масиви. Основу економіки становить нафтота газовидобуток, а також нафтопереробна, лісозаготівельна, деревообробна та меблева промисловість. Орних земель - 12,2 тис. га, сінокосів та пасовищ - 38,2 тис. га, лісів - 130,7 тис. га. В районі є 10 колгоспів, 3 радгоспи, районне об'єднання «Сільгосптехніки». У районі - 70 загальноосвітніх шкіл, 15 будинків культури, 34 клуби.
Поблизу Надвірної збереглись залишки давньоруського городища з руїнами укріплень та кургани. Вважають, що заснування Надвірної належить до 1596 року. Власниками її були феодали Куропатви, які походили з Угорщини і володіли маєтками в Галичині ще з кінця XIV ст. В XVII-XVIII ст. ст. Надвірна - важливий господарсько-торговий центр на Покутті. Жителі міста займалися рубкою лісу, який сплавляли Бистрицею, виварювали сіль, вирощували тютюн. У Надвірній щорічно проводилось 2 ярмарки, які тривали протягом тижня. До неї з'їжджались не тільки жителі навколишніх сіл і містечок, а й купці з багатьох міст Польщі
та Галичини. На ярмарках торгували медом, рибою, салом, сіллю, сукном, продавали волів, коней, овець, а також товари, які привозили з Молдавії, Туреччини й Угорщини.
Населення Надвірної та навколишніх сіл протягом XVII ст. неодноразово відбивало наскоки турецьких і татарських нападників. У 1676 році під час польсько-турецької війни Пнівський замок витримав довготривалу облогу турецькотатарських загонів. -
Трудящі Надвірної повставали проти класових гнобителів. З початку XVII ст» тут діяли народні месники-опришки. Ще 1621 року загін Гриня Кардаша знищив найбільшу того часу на Прикарпатті фортецю Пнів. Йому допомагали панські слуги, мешканці навколишніх сіл, а також замкова сторожа.
Боротьба населення Надвірної проти польсько-шляхетського гніту набрала особливого розмаху в період визвольної війни українського народу 1648-1654 рр. Налякана виступом трудящих, місцева шляхта, орендарі сховалися за мурами добре укріпленого Пнівського замку. Пізньої осені 1648 року повстанці, керовані Семеном Височаном, підступили до фортеці. Облога тривала кілька тижнів. Незважаючи на запеклий опір, повстанці за допомогою козаків і великої групи жителів Калуша здобули Пнівський замок. У другій половині XVII ст. в районі Надвірної діяли опришки на чолі з Василем Глібом. 1677 року вони захопили багаті надвірнянські маєтки Туровського. В травні 1745 року О. Довбуш з опришками побував в с. Зеленій. Надвірнянська шляхта, передбачаючи його наступ, спішно готувала місцеву фортецю до оборони, сюди прибули навіть коронні війська Потоцького. Польські феодали посилили боротьбу з повстанцями: проти опришків було кинуто загони смоляків із Станіславської фортеці. У Надвірній жорстоко катували та страчували полонених опришків.
Надвірна після772 року увійшла до складу Австрійської імперії. З розвитком капіталістичних відносин тут виникає ряд промислових підприємств. У середині XIX ст. побудовано сірникову фабрику та пивзавод. Після спорудження залізничної лінії Рахів-Львів Надвірна стала важливим центром нафтопромислового району. 1907 року у місті почав діяти нафтопереробний завод. Нафту транспортували сюди з сіл Биткова, Пасічної, Майдана, Космача в дерев'яних бочках. Праця робітників була важкою і низькооплачуваною: за каторжний дванадцятигодинний робочий день на промислах вони одержували в середньому по 1,5 крони.
Піднесення промисловості сприяло зростанню населення Надвірної з 5800 чоловік (1858 р.) до 7525 чоловік (1900 р.) Трудящі жили в злиднях, темряві, не мали медичної допомоги. 1880 року в місті працювали лише чотирикласна чоловіча і двокласна жіноча школи, в яких викладали 6 вчителів.
Робітники Надвірної боролися проти капіталістичного визиску. В кінці XIX ст. тут відбулися перші виступи економічного характеру. Тоді ж у Надвірній почала діяти організація радикальної партії, яка під час виборів до


Сучасна карта - Надвірна